Jak wyprać suknię ślubną?

24 września, 2021

Wyczyścić suknię ślubną trzeba zawsze – niezależnie od długości ceremonii, formatu wesela czy rodzaju kreacji. Nawet krótkie sukienki, które nie miały kontaktu z brudną podłogą, posiadają inne drobne zabrudzenia, jak plamy z potu czy pozostałości jedzenia lub napojów, które z czasem mogą na trwałe wniknąć w tkaninę, co prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia kreacji. Jeżeli pragniesz, aby Twoja suknia ślubna była czysta i świeża nie tylko w dniu wesela, to musisz pomyśleć o sposobach jej wyczyszczenia. Wiemy, że pranie sukien ślubnych nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego przychodzimy z pomocą! Dzięki naszym wskazówkom zobaczysz, czyszczenie sukni ślubnej jest proste i przyjemne!

Pranie chemiczne sukni ślubnej

Pierwsze myśli zaprowadzą cię do pralni chemicznej. Na pewno zastanawiasz się, czy jest to miejsce godne zaufania, czy możesz powierzyć mu tak cenną rzecz, jak suknia ślubna. Pralnie chemiczne znane są z używania silnych detergentów. Nic dziwnego – tylko takie środki chemiczne są w stanie poradzić sobie z uporczywymi plamami, których nie sposób wyczyścić w domowych warunkach. Jednak istnieje obawa, że o ile nie zaszkodzą zimowym płaszczom czy kurtkom, to delikatne suknie ślubne mogą mieć o wiele mniej szczęścia. Jaka jest prawda? Na pewno należy wybrać profesjonalną pralnię chemiczną, która specjalizuje się usuwaniu plam z sukni ślubnych i innych ubrań wizytowych. Powierzając swoją kreację specjalistom, masz pewność, że wróci ona do ciebie nie tylko świetnie wyczyszczona, ale również bez uszkodzeń i zniekształceń. Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiednie miejsce, zasięgnij rady w swoim salonie sukien ślubnych. Profesjonalne konsultantki ślubne na pewno udzielą ci fachowej porady i powiedzą, które pralnie chemiczne oferują usługi czyszczenia na najwyższym poziomie.

czysta suknia ślubna

A może… samodzielne pranie sukni ślubnej?

Pralnie chemiczne są dobrym rozwiązaniem, ale nie doskonałym. Szczególnie dla sukien ślubnych wykonanych z bardzo delikatnych materiałów, jak tiul czy jedwab. Chemia używana w pralniach chemicznych sprawia, że suknie stają się sztywne, gubiąc swoją miękkość i eteryczność, zachwycającą podczas pierwszych przymiarek.

Stąd warto rozważyć drugą możliwość – pranie ręczne. Ręczne pranie sukni ślubnej pozwala zachować lekkość tkanin, i to w sposób całkowicie kontrolowany! Przed przystąpieniem do pracy, należy dokładnie obejrzeć suknię ślubną pod kątem zabrudzeń – niektóre plamy w kontakcie z wodą stają się niewidoczne, aby po wysuszeniu ukazać się w pełnej krasie! Po odnalezieniu wszystkich zabrudzonych miejsc, włóż swoją suknię do wanny i dodaj białego proszku. Sprawdź wcześniej, czy nie zawiera niebieskich i czerwonych drobinek, które zamiast wyczyścić, mogą jedynie zafarbować tkaninę. Teraz dolej ciepłej wody i przygotuj kąpiel wodną. Poczekaj kilka minut, do momentu aż suknia nasiąknie wodą – wtedy zacznij delikatnie zapierać w rękach te trudniejsze miejsca.

Możesz również użyć miękkiej szczoteczki, jednak zachowaj ostrożność przy praniu koronek – zbyt mocne tarcie tkaniny może ją uszkodzić. Po pozbyciu się wszystkich plam, pozbądź się również brudnej wody i wlej świeżą, do której dodasz zmiękczacz do tkanin. Dzięki temu prostemu działaniu Twoja suknia nie tylko pozostanie miękka, ale również będzie roznosić przyjemny zapach.

Teraz zostaje już tylko suszenie – suknię należy rozłożyć płasko w suchym i ciemnym miejscu na dużych, bawełnianych ręcznikach, które wchłoną nadmiar wody. Powinniśmy unikać światła padającego bezpośrednio na suknię, ponieważ może ono doprowadzić do zżółknięcia materiału. Nie należy też wieszać sukni zaraz po wypraniu – mokre tkaniny nabierają ciężaru, co w najgorszych sytuacjach może skończyć się rozciągnięciem materiału lub puszczeniem szwów. Kreację należy powiesić dopiero po kilku godzinach, kiedy jest już prawie sucha. Po upewnieniu się, że suknia jest sucha, pozostaje już tylko jedno – zapakowanie do kartonowego pudła i … radość z dobrze wykonanej pracy!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą ci zadbać o piękny wygląd wymarzonej kreacji. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku na YouTube, w którym projektantka Karolina Seeger w ciekawy i wyczerpujący sposób opisuje metody prania sukien ślubnych. Miłego seansu!